czwartek, 24 czerwca 2010

Milky way


Składniki:
Biszkopt: 6 jajek 1 szklanka cukru 1 szklanka mąki pszennej 1 łyżeczka proszku do pieczenia 2-3 łyżki kakao
Masa mleczna: ½ szklanki mleka ¾ szklanki cukru 2 opakowania cukru waniliowego 25 dag margaryny 2 szklanki mleka w proszku ("pełnego")
Polewa: 15 dag czekolady mlecznej około 6 łyżek mleka

Sposób wykonania:
Białka ubić, dodać cukier i nadal ubijać. Dodać żółtka i jeszcze ubijać. Następnie dodać mąkę pszenną, proszek do pieczenia i kakao. Delikatnie wymieszać. Ciasto wylać do wysmarowanej tłuszczem prostokątnej formy o wymiarach 25 na 36 cm. Włożyć do nagrzanego piekarnika i piec około 25 minut w temperaturze 170 °C. Ostudzić i podzielić na dwie części.
Mleko zagotować z cukrem i cukrem waniliowym. Ostudzić. Miekką margarynę utrzeć na puszystą masę, dalej ucierając dodawać ostudzone mleko z cukrami i mleko w proszku.
Na jedną część biszkoptu wyłożyć masę mleczną, i przykryć drugą częścią biszkoptu.
Czekoladę rozpuścić z mlekiem na małym ogniu i polać wierzch ciasta. Schłodzić w lodówce.
Smacznego.

Walentynkowe serduszka


Składniki:
Ciasto: 3 szklanki mąki pszennej 20 dag masła 2 jajka 2 kisiele wiśniowe ½ szklanki cukru cukier waniliowym 1 łyżeczka proszku do pieczenia Lukier: 1 szklanka cukru pudru 3 łyżki mleka Do dekoracji: kolorowe cukierki

Sposób wykonania:
Do mąki pszennej dodać miękkie masło, jajka, wsypać kisiele w proszku, cukier, cukier waniliowy i proszek do pieczenia. Wszystko razem wymieszać i wyrobić ciasto.
Ciasto rozwałkować podsypując mąką na grubość około 4 mm i wycinać foremka serduszka. Następnie ułożyć je na blaszce wysmarowanej tłuszczem i włożyć do nagrzanego piekarnika. Piec około 25 minut w temperaturze 180 °C.
Do cukru pudru dodać mleko i zmiksować. Powstałym lukrem smarować ostudzone serduszka, a następnie udekorować je kolorowymi cukierkami.
Podane składniki wystarczą na około 70 serduszek.
Smacznego.

Nutella ze śliwek węgierek


Składniki:
2,5 kg śliwek węgierek 1 kg cukru 2 cukry waniliowe 20 dag kakao (najlepiej DecoMorreno)

Sposób wykonania:
Śliwki wypestkować, umyć i osuszyć. Następnie zmielić je w maszynce. Przełożyć do dużego garnka, dodać cukier i wymieszać. Razem smażyć 2 godziny na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Następnie dodać cukier waniliowy i kakao. Dokładnie wymieszać i jeszcze chwilkę smażyć.
Gorącą nutellę nakładać do czystych i suchych słoików. Następnie słoiki zakręcać i odwracać do góry dnem. (Nutelli nie trzeba już pasteryzować).
Składniki wystarczą na około 6 słoiczków po 500 ml.
Smacznego.

Buraczki tarte z papryką na zimę


Składniki:
3 kg buraków 1 kg czerwonej papryki ½ kg cebuli Zalewa: ½ litra wody ½ szklanki octu 10% ½ szklanki cukru 1 łyżka soli

Sposób wykonania:
Buraki ugotować w skórce i ostudzić. Obrać ze skórki, opłukać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Paprykę i cebulę oczyścić, opłukać i zmielić w maszynce do mięsa.
Do dużego garnka wlać wodę, ocet, dodać cukier i sól. Wszystko razem wymieszać i zagotować. Następnie dodać zmieloną paprykę i cebulę. Wymieszać i razem gotować 10 minut. Do tego dodać starte buraki i gotować jeszcze 5 minut. Gorące buraczki nakładać do czystych i suchych słoików. Gdy ostygną zakręcić słoiki i pasteryzować 20 minut.
Składniki wystarczą na około 5 słoików po 900 ml.
Smacznego.

Dżem wiśniowy z wiórkami kokosowymi


Składniki:
1 kg wiśni 6 dag wiórek kokosowych 50 dag cukru sok z ½ cytryny 1 opakowanie Żelfix

Sposób wykonania:
Wiśnie umyć i wydrylować. Przełożyć je do garnka i gotować przez około 10 minut. Następnie dodać do nich wiórki kokosowe, cukier, sok z cytryny i Żelfix. Dokładnie wymieszać i gotować jeszcze przez 3 minuty.
Gorący dżem przełożyć do czystych i suchych słoików. Słoiki szczelnie zakręcić i odwrócić do góry dnem. Po około 20 minutach słoiki odwrócić z powrotem i wynieść do spiżarki.
Smacznego.

Zapiekanka Z Tortellini


Skladniki podam opcjonalnie na 3 osoby.
Skladniki:250g tortellini250g pieczarek300g wedliny{ja dalam szynke i boczek wedzony w plastrach)peczek szczypiorutroche sera zoltego startego
Sos beszamelowy:2 lyzki masla3-4 lyzki maki1szkl.mlekagalka muszkatolowa,sol,pieprz

Maslo rozpuscic w rondelku dodac make i wymieszac.Powstanie mam cos takiego jak zasmazka,dolewamy powoli mleko i enrgicznie mieszamy az powstanie mam sosik.Doprawiamy przyprawami.Sos nie moze byc zbyt gesty.wrazie czego dodac troche mleka.Tortellini gotujemy.Pieczarki kroimy w plastry podsmazamy i doprawiamy sola i pieprzem.Oddzielnie smazymy wedlinke.
Naczynie zaroodporne smarujemy tluszczem i wykladamy polowe tortellini na to pieczarki,wedline i posypujemy szczypiorem,reszte tortellini i zalewamy sosem beszamelowym na koniec posypac startym zoltym serem.Zapiec w 200st przez 30-40 min.smacznego!!!

Pasta makrelowo - serowa


Składniki:
1 wędzona makrela (ok. 30 dag) 10 dag żółtego sera 5 łyżek majonezu sól pieprz


Sposób wykonania:
Makrelę oczyścić z ości. Żółty ser zetrzeć na tarce o małych oczkach.
Wszystko razem połączyć. Dodać majonez i wymieszać. Przyprawić do smaku solą i pieprzem.
Pastą smarową kromki chleba, można też napełniać nią ptysie.
Smacznego.

Paprykarz do chleba


Składniki:
ok. 3 kg pomidorów ok. 1 kg marchwi 1 kg cebuli ¼ szklanki octu 10% ½ szklanki oliwy z oliwek 1 szklanka ryżu ¼ szklanki cukru sól pieprz

Sposób wykonania:
Pomidory sparzyć, obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Marchew zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Cebulę pokroić w kostkę. Wszystko przełożyć do dużego naczynia i gotować na małym ogniu przez około 60 minut.
Następnie dodać ocet, oliwę z oliwek, ryż i gotować jeszcze około 20 minut, cały czas mieszając. Dodać cukier, pieprz i sól. Dokładnie wymieszać i nakładać do słoików. Pasteryzować około 15 minut.
Smacznego.

Pasta z wędzonej makreli


Składniki:
1 wędzona makrela 1 cebula 3-4 średnie ogórki konserwowe 5 jajek majonez sól pieprz

Sposób wykonania:
Jajka ugotować na twardo, ostudzić. Cebule ogórki i ugotowane jajka pokroić w drobną kostkę. Z makreli usunąć ości i rozdrobnić. Wszystko połączyć, dodać majonez. Doprawić solą i pieprzem.
Smacznego.

Karczek pieczony


Składniki:
ok. 2 kg karczku granulowany czosnek majeranek przyprawa gyros gałka muszkatołowa sól pieprz 1 łyżka musztardy 6 łyżek oleju liście laurowe

Sposób wykonania:
Karczek opłukać, osuszyć i włożyć do rondla. Obsypać granulowanym czosnkiem, majerankiem, przyprawą gyros, gałką muszkatołową, solą i pieprzem. Olej wymieszać z musztardą i wylać na karczek. Obok mięsa położyć kilka listków laurowych. Rondel przykryć pokrywką i włożyć do lodówki na 24 godziny. Następnie mięso zrumienić, podlać niewielką ilością wody (ok. 1 szklanki) i dusić pod przykryciem około 2 godziny. Gdy karczek będzie miękki zostawić go do ostudzenia w rondlu pod przykryciem.
Smacznego.

Dip czosnkowy


Składniki:
6 łyżek majonezu 6 łyżek śmietany 18% 3 ząbki czosnku

Sposób wykonania:
Majonez wymieszać ze śmietaną. Czosnek obrać, opłukać i przecisnąć przez praskę. Wszystko razem połączyć i dokładnie wymieszać. Podawać do grillowanych potraw.
Smacznego.

Dip musztardowy


Składniki:
4 łyżki musztardy 5 łyżek jogurtu naturalnego 3 łyżki majonezu 1 łyżeczka ketchupu sok z ½ cytryny

Sposób wykonania:
Musztardę wymieszać z jogurtem naturalnym, majonezem i ketchupem. Dodać sok z cytryny i dokładnie wymieszać. Podawać do grillowanych potraw.
Smacznego.

Szynka z pastą w galarecie


Składniki:
10 plastrów szynki (ok. 20 dag) Pasta: 3 jajka 3 łyżeczki chrzanu 2 łyżki majonezu sól pieprz Vegeta Galareta: ½ litra wody 1 kostka rosołowa (drobiowa) sól pieprz przyprawa w płynie Maggi 4 łyżeczki żelatyny

Sposób wykonania:
Jajka ugotować na twardo, ostudzić i zetrzeć na tarce o małych oczkach. Przełożyć do miski. Dodać chrzan i majonez. Przyprawić do smaku solą, pieprzem i Vegetą. Razem dokładnie wymieszać. Gotową pastą smarować plasterki szynki. Zwinąć i ułożyć na półmisku.
Wodę zagotować dodać do niej kostkę rosołową i rozpuścić. Przyprawić do smaku solą, pieprzem i przyprawą w płynie Maggi. Na koniec dodać żelatynę i dokładnie rozmieszać. Ostudzić i przelać przez sitko lub gazę. Tężejącą galaretą zalać zrolowaną szynkę. Można udekorować jajkiem, zielonym groszkiem lub koperkiem. Włożyć do lodówki na około 3 godziny.
Z podanego przepisu wyjdą dwa półmiski (takie jak na zdjęciu).
Smacznego.

Sos tuńczykowy z porem


Składniki:
1 puszka tuńczyka w sosie własnym por 6 łyżek śmietany 18% 6 łyżek majonezu sól pieprz

Sposób wykonania:
Tuńczyka osączyć z zalewy. Por pokroić w kosteczkę. Tuńczyka połączyć z porem. Dodać śmietanę, majonez, sól i pieprz do smaku. Wszystko razem dokładnie wymieszać.
Sos można podawać z plackami ziemniaczanymi, naleśnikami, jajkami ugotowanymi na twardo itd.
Smacznego.

Pieczony karczek wieprzowy


Składniki:
ok. 2 kg karczku wieprzowego 1 cebula 4 łyżki oliwy z oliwek ostra papryka w proszku Vegeta przyprawa do mięsa wieprzowego sól pieprz ok. 1 ½ szklanki bulionu 2 liście laurowe

Sposób wykonania:
Karczek wieprzowy opłukać, osuszyć i włożyć do rondla. Cebulę pokroić w kostkę. Do oliwy z oliwek dodać pokrojoną cebulę, ostrą paprykę w proszku, Vegetę, przyprawę do mięsa wieprzowego, sól i pieprz. Powstałą marynatą natrzeć mięso i włożyć do lodówki na około 6 godzin.
Następnie karczek przełożyć do rondla i zrumienić z każdej strony. Do rondla wlać bulion i włożyć liście laurowe. Karczek dusić pod przykryciem na średnim ogniu przez około 2 godziny. Po upieczeniu pokroić w plastry.
Smacznego.

Sos tzatziki


Składniki:
20 dag jogurtu naturalnego 1 duży zielony ogórek 3 ząbki czosnku 1 pęczek koperku 1 łyżka oliwy z oliwek 1 łyżka soku z cytryny sól pieprz

Sposób wykonania:
Zielony ogórek opłukać, osuszyć i obrać ze skóry. Zetrzeć na tarce o dużych oczkach, posolić, odstawić na około 10 minut, a następnie odsączyć z soku. Czosnek zmiażdżyć. Koperek opłukać, osuszyć i drobno pokroić.
Do jogurtu naturalnego dodać zielony ogórek, czosnek i koperek. Następnie dodać oliwę z oliwek i sok z cytryny. Na koniec dodać sól i pieprz do smaku. Wszystko razem dokładnie wymieszać i włożyć do lodówki na około 60 minut.
Podawać do grillowanych kiełbas, mięs i szaszłyków.
Smacznego.

Grillowana kolorowa papryka


Składniki:
1 czerwona papryka 1 żółta papryka 1 łyżeczka ostrej papryki w proszku

Sposób wykonania:
Kolorowe papryki umyć, osuszyć i pokroić w krążki. Następnie oczyścić z pestek, opłukać i ponownie osuszyć. Krążki kolorowych papryk posypać ostrą papryką w proszku. Rozłożyć na tackach aluminiowych i położyć na rozgrzanym ruszcie. Paprykę można grillować razem na jednej tacce z kiełbasą lub z szaszłykami. Grillować około 25 minut, od czasu do czasu krążki papryki obracać. Pod koniec grillowania paprykę można położyć na ruszcie i dalej grillować.
Grillowaną kolorową paprykę podawać jako dodatek do grillowanych kiełbas, mięs i szaszłyków.
Smacznego.

Grillowane ziemniaki z koperkiem


Składniki:
1 kg ziemniaków (podobnej wielkości) 1 pęczek koperku sól morska

Sposób wykonania:
Ziemniaki obrać ze skórki, umyć i osuszyć. Koperek opłukać, osuszyć i drobno pokroić. Ziemniaki przełożyć do miski. Dodać do nich koperek, sól morską i razem wymieszać.
Na folii aluminiowej (na błyszczącej stronie) kłaść po 2-3 ziemniaki i dokładnie zawinąć. Tak przygotowane ziemniaki włożyć do rozgrzanego węgla drzewnego lub brykietu. Grillować około 30 minut. W tym samym czasie na ruszcie można grillować np. szaszłyki.
Grillowane ziemniaki można podawać ze stekami, grillowaną rybą, szaszłykami, dowolnym dipem i sałatką.
Smacznego

Cukinia z bazylią z grilla


Składniki:
1 długa cukinia (ok. 25 dag) Marynata: 3 łyżki oliwy z oliwek 1 łyżka suszonej bazylii 2 ząbki czosnku sól pieprz

Sposób wykonania:
Cukinię umyć, osuszyć i w skórce pokroić w 1 cm plasterki. Czosnek zmiażdżyć. Do oliwy z oliwek dodać suszoną bazylię, zmiażdżony czosnek, sól i pieprz. Marynatę wymieszać i posmarować plasterki cukinii. Włożyć do lodówki na około 6 godzin.
Następnie cukinię w marynacie ułożyć na tacce aluminiowej i położyć na rozgrzanym grillu. Grillować około 25 minut, od czasu do czasu odwracając, żeby cukinia się nie przypaliła.
Grillowaną cukinię podawać jako dodatek do dań z grilla.
Smacznego.

Surówka z kapusty pekińskiej


Składniki:
1 ½ kg kapusty pekińskiej 1 duża marchewka 1 duża pietruszka 1 opakowanie sosu koperkowego w proszku pieprz sól wegeta zielona pietruszka




Sposób wykonania:
Kapustę drobno poszatkować. Marchewkę i pietruszkę zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Sos przygotować wg przepisu na opakowaniu.
Kapustę, marchewkę i pietruszkę przełożyć do miski, wlać sos koperkowy i wymieszać. Doprawić do smaku.
Podawać jako dodatek do ziemniaków i różnego rodzaju mięs.
Smacznego.

Mizeria


Składniki:
15 dag zielonego ogórka 1 szklanka śmietany 12% 1 szklanka maślanki sól pieprz




Sposób wykonania:
Zielony ogórek (w skórce) zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Przełożyć do miski. Dodać śmietanę 12%, maślankę i wymieszać. Doprawić przyprawami do smaku. Schłodzić w lodówce.
Podawać z ziemniaczkami i sadzonym jajkiem.
Składniki wystarczą na 2 porcje.
Smacznego.

Sałata obiadowa


Składniki:
1 główka zielonej sałaty szczypiorek lub zielona cebulka ok. 1 ½ łyżki majonezu sól






Sposób wykonania:
Sałatę umyć, osuszyć i porwać na kawałki. Szczypiorek lub zieloną cebulkę również umyć, osuszyć, a następnie drobno pokroić. Wszystko razem połączyć. Dodać majonez i sól do smaku. Wymieszać i gotowe.
To jest szybki i smaczny dodatek do drugiego dania.
Smacznego.

Pekinka z selerem i ogórkiem


Składniki:
½ kapusty pekińskiej (ok. 70 dag) 1 słoik selera konserwowego (ok. 30 dag) 2 ogórki szklarniowe 2-3 łyżki oliwy z oliwek sól




Sposób wykonania:
Kapustę pekińską pokroić. Seler konserwowy osączyć z zalewy. Ogórki szklarniowe umyć, osuszyć i zetrzeć wraz ze skórką na tarce o dużych oczkach.
Wszystkie składniki składniki przełożyć do dużej miski. Dodać oliwę z oliwek i wymieszać. Przyprawić do smaku solą.
Sałatka idealna jako dodatek do drugiego dania oraz do potraw z grilla.
Smacznego.

Surówka z kapusty pekińskiej i zielonych oliwek


Składniki:
1 średnia kapusta pekińska (ok. 1 kg) sól morska 2-3 łyżki oliwy z oliwek por 20 dag zielonych oliwek koperek




Sposób wykonania:
Kapustę pekińską umyć, osuszyć i pokroić. Przełożyć do dużej miski, dodać szczyptę soli morskiej i oliwę z oliwek. Wymieszać i zostawić na 30 minut. Następnie dodać pokrojony w plasterki por i zielone oliwki. Na koniec dodać pokrojony koperek.
Wszystko dokładnie wymieszać i podawać jako dodatek do drugiego dania.
Smacznego.

Surówka z białej i czarnej rzepy


Składniki:
½ kg białej rzepy ½ kg czarnej rzepy ok. 2 ½ łyżki soli 3-4 łyżki majonezu pieprz




Sposób wykonania:
Białą i czarną rzepę obrać ze skórki, opłukać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Posolić, wymieszać i zostawić na około 40 minut. Następnie odcisnąć z soku. Dodać majonez, pieprz i dokładnie wymieszać.
Smacznego.

Surówka z kapusty i pomidora


Składniki:
½ kg białej młodej kapusty 1 duży pomidor 3 łyżki sosu mirin




Sposób wykonania:
Kapustę poszatkować. Przełożyć do dużej miski i dodać sos mirin. Wymieszać i zostawić na około 60 minut.
Pomidor sparzyć i obrać ze skórki. Pokroić w kostkę i odcisnąć z soku. Dodać do kapusty z sosem i wymieszać. Można dodać szczyptę soli.
Smacznego.

Surówka z pomidorów i jabłka


Składniki:
2 duże pomidory (ok. 50 dag) 1 średnie jabłko (ok. 15 dag) 1 cebula (ok. 8 dag) 3 łyżki śmietany 18% sól pieprz




Sposób wykonania:
Pomidory, jabłko w skórce i cebulę pokroić w dużą kostkę. Wszystko razem przełożyć do miski. Następnie dodać śmietanę, sól i pieprz do smaku. Dokładnie wymieszać i podawać jako dodatek do drugiego dania.
Smacznego.

Surówka z kapusty pekińskiej, marchewki i czerwonej papryki


Składniki:
1 średnia kapusta pekińska (ok. 1 kg) ok. 6 łyżek oliwy z oliwek 2 łyżki soku z cytryny sól pieprz 1 marchew (ok. 20 dag) 1 czerwona papryka (ok. 25 dag) 3 średnie ogórki konserwowe (ok. 30 dag) por koperek kilka liści zielonej sałaty




Sposób wykonania:
Kapustę pekińską poszatkować i przełożyć do dużej miski. Dodać oliwę z oliwek, sok z cytryny, sól i pieprz. Dokładnie wymieszać i zostawić na około 30 minut. Marchew zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Czerwoną paprykę i ogórki konserwowe pokroić w kostkę, a por w półplasterki.
Wszystkie składniki przełożyć do miski z kapustą pekińską. Dodać pokrojony koperek i wszystko razem wymieszać. Przezroczystą salaterkę wyłożyć liśćmi zielonej sałaty, a następnie wyłożyć surówkę. Podawać jako dodatek do drugiego dania.
Smacznego.

Surówka z jabłek i marchwi


Składniki:
50 dag jabłek sok z cytryny 30 dag marchwi 10 łyżek śmietany 18% sól pieprz cukier




Sposób wykonania:
Jabłka obrać ze skórki, oczyścić, opłukać i osuszyć. Zetrzeć na tarce o dużych oczkach, przełożyć do miski i skropić sokiem z cytryny. Marchew obrać ze skórki, umyć i osuszyć. Zetrzeć na tarce o małych oczkach i dodać do jabłek.
Następnie do miski dodać śmietanę, sól, pieprz i cukier do smaku. Wszystko razem dokładnie wymieszać. Gotową surówkę włożyć do lodówki na około 30 minut.
Smacznego.

Ogórkowa surówka z porem


Składniki:
3 duże zielone ogórki (ok. 90 dag) 1 por (ok. 15 dag) 2 ząbki czosnku 2 łyżki oliwy z oliwek sok z cytryny sól pieprz




Sposób wykonania:
Zielone ogórki umyć, osuszyć i pokroić w kostkę (w skórce). Por (białą część) drobno pokroić. Czosnek obrać i zmiażdżyć.
Do miski przełożyć ogórek, por i czosnek. Następnie dodać oliwę z oliwek, kilka kropel soku z cytryny, sól i pieprz do smaku. Wszystko razem dokładnie wymieszać i włożyć do lodówki na około 30 minut.
Smacznego.

Szybka surówka z rzodkiewki


Składniki:
1 duży pęczek rzodkiewek 5 łyżek śmietany 18% 1 łyżeczka ziół prowansalskich 1 łyżeczka suszonego koperku sól pieprz




Sposób wykonania:
Rzodkiewki oczyścić, opłukać i osuszyć. Zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Przełożyć do miski. Następnie dodać śmietanę, zioła prowansalskie, suszony koperek, sól i pieprz do smaku. Wszystko razem dokładnie wymieszać i gotową surówkę podać na stół.
Smacznego.s

Młoda kapusta w ziołach


Składniki:
35 dag młodej białej kapusty 1 łyżka oliwy z oliwek bazylia oregano majeranek tymianek suszony koperek sól morska pieprz

Sposób wykonania:
Młodą białą kapustę opłukać, osuszyć i drobno pokroić. Przełożyć do miski, dodać oliwę z oliwek i wymieszać. Następnie dodać bazylię, oregano, majeranek, tymianek, suszony koperek, sól morską i pieprz. Razem ponownie wymieszać i odstawić na około 60 minut.
Podawać jako dodatek do drugiego dania.
Smacznego.

Nalewka z aronii


Składniki:
3 litry wody 2 kg aronii 400 liści wiśni 2 kg cukru 1 litr spirytusu 1 kwasek cytrynowy (20 g)




Sposób wykonania:
Aronie i liście umyć. Następnie aronie z liśćmi zalać zimną wodą, dodać cukier i gotować 20-30 minut. Odstawić na 24 godziny, przecedzić i dodać kwasek cytrynowy. Po ostudzeniu dodać spirytus i rozlać do butelek.
Przepis pozwala na uzyskanie 5 litrów nalewki. (moc około 20%)


Miłosny likier brzoskwiniowy


Składniki:
1 kg brzoskwiń 40 dag cukru ½ litra czystej wódki 100 ml spirytusu




Sposób wykonania:
Brzoskwinie umyć, osuszyć i pokroić w ćwiartki. Przełożyć je do dużego słoika, zasypać cukrem i zostawić na kilka dni, aż puszczą sok.
Następnie wlać wódkę i spirytus. Słoik zakręcić i odstawić na 2-3 tygodnie. Po czym przelać przez gazę do czystych butelek i szczelnie zamknąć.
Z przepisu wyjdzie ok. 1,2 litra likieru brzoskwiniowego.
Smacznego.

Adwokat inaczej


Składniki:
10 całych jajek 2 szklanki cukru 1 szklanka mleka w proszku ½ litra spirytusu 2 szklanki przegotowanej zimnej wody




Sposób wykonania:
Jajka ubić z cukrem na puszystą pianę. Dodać mleko w proszku i zmiksować. Następnie powoli wlewać spirytus i wodę, cały czas miksując.
Z podanych składników wychodzi 1,75 litra adwokata.
Smacznego.

Likier z Kukułek


Składniki:
250 ml mleka 30 dag cukierków Kukułki 5 żółtek 250 ml wódki

Sposób wykonania:
Do garnka wlać mleko i dodać cukierki Kukułki. Podgrzewać na małym ogniu cały czas mieszając, żeby Kukułki się rozpuściły (masy nie należy gotować). Przestudzić i do lekko ciepłej masy dodać żółtka i zmiksować. Ostudzić.
Następnie do zimnej masy wlać cienkim strumieniem wódkę, cały czas mieszając. Gotowy likier przelać do karafki i odstawić. Można kosztować już następnego dnia.
Smacznego.

Ciasto z Marchewką


Składniki:
2 szklanki mąki 1 szklanka oleju 1 ½ szklanki cukru 4 jaja 2 szklanki tartej marchwi 1 płaska łyżeczka soli 1 płaska łyżeczka cynamonu 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia 2 płaski łyżeczki sody oczyszczonej rodzynki

Sposób wykonania:
Olej utrzeć z cukrem, dodać mąkę, jajka, sól, sodę oczyszczoną, cynamon i proszek do pieczenia, cały czas ucierając. Pod koniec ucierania dodać startą na tarce o grubych oczkach marchew i oprószone mąką rodzynki. Wszystko wymieszać, a następnie wylać do wysmarowanej tłuszczem i wysypanej tartą bułką formy keksowej. Formę z ciastem włożyć do nagrzanego piekarnika i piec ok. 40 minut w temperaturze 160-170 °C.
Ostudzić, a następnie posypać cukrem pudrem.
Smacznego.

Pączki


Składniki:
¾ litra mleka 10 dkg masła 1 ½ kg mąki 6-10 jajek 5 łyżek cukru cukier waniliowy alkohol 10 dag drożdży aromat pomarańczowy skórka z pomarańczy

Sposób wykonania:
Pół litra mleka zagotować z masłem. Wsypać ½ kg mąki i mieszać aż utworzy się "papka". Białka ubić, dodać cukier, cukier waniliowy, żółtka. Następnie dodać aromat pomarańczowy, skórkę z pomarańczy i alkohol.
Drożdże rozpuścić w ¼ litra mleka (mleko musi być letnie) do "papki" dodać ubite jajka i roztopione drożdże i resztę mąki. Dobrze wyrobić i odstawić w ciepłe miejsce. Po krótkim czasie formować kulki, włożyć powidła, zlepić i położyć do wyrośnięcia zlepieniem do dołu.
Smażyć pod przykryciem zanurzając pączki zlepieniem do góry. Po odwróceniu pączków smażyć już bez przykrywki. Ostudzone pączki posypać cukrem pudrem.
Smacznego.

Wiśniak


Składniki:
Biszkopt: 1 szklanka mąki 5 jajek 1 szklanka cukru 1 łyżka octu 1 łyżeczka proszku do pieczenia Krem: galaretka wiśniowa budyń waniliowy bez cukru 50 dag wydrylowanych wiśni (najlepiej świeżych) 2 szklanki kompotu wiśniowego 2 jajka pół szklanki cukru 1 ½ kostki masła Do dekoracji: gotowa polewa czekoladowa


Sposób wykonania:
Z białek ubić sztywną pianę, następnie nadal ubijając dodawać stopniowo cukier i żółtka. Wymieszać pianę z octem oraz z mąką i proszkiem do pieczenia. Wylać ciasto na natłuszczoną blachę, posypaną bułką tartą. Piec 30 minut w temperaturze 170 °C.
Połowę kompotu zagotować i rozpuścić w nim galaretkę. Pozostały zimny kompot wymieszać z budyniem, a następnie z płynną galaretką, mieszając zagotować.
Z białek ubić sztywną pianę. Masło utrzeć z cukrem i z żółtkami na puszysty krem. Wciąż ucierając dodawać po łyżce ostudzonej (ale nie zimnej) masy galaretkowo-budyniowej. Na koniec wymieszać z wiśniami i pianą z białek.
Masę rozsmarować równą warstwą na cieście i polać polewą.
Smacznego.

Śmietanowiec


Składniki:
Biszkopt: 2 jajka 1/3 szklanki cukru 1/3 szklanki mąki pszennej ½ łyżeczki proszku do pieczenia Masa: 2 galaretki truskawkowe 2 galaretki agrestowe ½ litra śmietany 30% 3 łyżki cukru pudru 3 łyżki żelatyny Dodatkowo: 1 puszka brzoskwiń 1 galaretka brzoskwiniowa lub pomarańczowa


Sposób wykonania:
Białka ubić na sztywną pianę ze szczyptą soli, dodać cukier i nadal ubijać. Dodać żółtka i dalej ubijać. Następnie dodać mąkę pszenną i proszek do pieczenia. Delikatnie wymieszać i wylać ciasto do wysmarowanej tłuszczem dużej tortownicy (o średnicy 26-28 cm). Piec około 20 minut w temperaturze 180 °C. Następnie ostudzić.
Galaretki truskawkowe rozpuścić w 400 ml gorącej wody, rozmieszać, ostudzić, a gdy stężeją to pokroić w kostkę. Galaretki agrestowe również rozpuścić w 400 ml gorącej wody, rozmieszać, ostudzić, a gdy stężeją to pokroić w kostkę. Żelatynę rozpuścić w około 1/3 szklanki gorącej wody i dokładnie wymieszać. Schłodzoną śmietanę ubić z cukrem pudrem, następnie dodać do niej kostki galaretek i delikatnie wymieszać łyżką. Na koniec wlać letnią żelatynę i szybko wymieszać z masą (nie czekamy, aż żelatyna zacznie tężeć, bo dodana do śmietany bardzo szybko tężeje i wtedy w masie robią się grudki). Masę wyłożyć na biszkopt i włożyć do lodówki.
Brzoskwinie wyjąć z soku i pokroić w kostkę. Sok (400 ml, jeśli jest go mało należy uzupełnić wodą) zagotować, wsypać galaretkę brzoskwiniową, wymieszać i ostudzić. Brzoskwinie położyć na masie i zalać tężejącą galaretką brzoskwiniową. Całe ciasto włożyć do lodówki na około 6 godzin.
Smacznego.

Biszkopt z maślanym kremem i czekoladą


Składniki:
Biszkopt: 6 jajek 3 łyżki cukru pudru 1 szklanka cukru pudru 1 szklanka mąki pszennej 1 ½ łyżeczki proszku do pieczenia Maślany krem: 20 dag masła 12,5 dag margaryny 2 żółtka 1 szklanka cukru pudru 2 łyżki kakao 2 łyżki wódki Do dekoracji: 1 tabliczka mlecznej czekolady (10 dag)


Sposób wykonania:
Żółtka oddzielić od białek. Białka ubić na sztywną pianę, dodać 3 łyżki cukru pudru i jeszcze chwilę ubijać. Żółtka utrzeć ze szklanką cukru pudru. Następnie żółtka delikatnie połączyć z pianą z białek. Do masy dodać mąkę pszenną i proszek do pieczenia. Delikatnie razem wymieszać i biszkopt wylać do wysmarowanej tłuszczem prostokątnej formy o wymiarach 25 na 36 cm. Włożyć do nagrzanego piekarnika. Piec około 25 minut w temperaturze 160 °C., a gdy biszkopt podrośnie piec w temperaturze 200 °C. Ostudzić i podzielić na dwie części.
Miękkie masło utrzeć na puszystą masę z margaryną. Dalej ucierając dodawać żółtka i cukier puder. Gotową masę podzielić na dwie części. Do jednej części kremu dodać kakao i wymieszać. Do drugiej części kremu dodać wódkę i wymieszać.
Na jedną część biszkoptu wyłożyć maślany krem z kakao, na to drugą część biszkoptu, a na górę maślany krem z wódką (trochę jasnego kremu można odłożyć i zrobić z niego rozetki). Na wierzch ciasta zetrzeć na tarce o dużych oczkach mleczną czekoladę. Gotowe ciasto schłodzić w lodówce.
Smacznego.

Karmelowe Brownie z orzeszkami ziemnymi


Intensywne w smaku i mocno czekoladowe. Jak każde Brownie, ciasto to kroimy na małe kawałki. Jedna nieduża porcja w zupełności wystarczy na zaspokojenie apetytu na czekoladę. Do masy Brownie można też dodać ekstrakt z wanilii. Do Brownie potrzebna jest mała blaszka o wymiarach maksymalnie 20 x 24 cm lub najlepiej jeszcze mniejsza. Więcej informacji o przygotowaniu masy karmelowej znajduje się przy przepisie na Karmelowe Burfi.

Składniki: Masa czekoladowa Brownie: • 200 g gorzkiej czekolady 70% • 200 g masła • 3 jajka • 220 g drobnego cukru lub cukru pudru (można dać mniej) • 120 g mąki Masa karmelowa z mascarpone i orzeszkami ziemnymi: • 1/3 kostki masła • 1/2 szklanki cukru • 2 szklanki mleka w proszku • 100 g solonych orzeszków ziemnych • 250 g sera mascarponePolewa karmelowa: • 1/3 kostki masła • 1/3 szklanki cukru • 1/2 szklanki śmietanki kremówki 30% • 4 pełne łyżki Glukozy (np. Delecty) oraz na wierzch: • 100 g solonych orzeszków ziemnych Przygotowanie:
Orzeszki ziemne (200 g) wysypać na blaszkę do pieczenia i wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 stopni. Zrumienić na jasno brązowy kolor (około 10 minut). Ostudzić. Zamiast w piekarniku, orzechy można też lekko zrumienić na patelni. Małą blaszkę o wymiarach 20 x 24 cm lub jeszcze mniejszą, wysmarować tłuszczem i wyłożyć papierem do pieczenia.

Masa czekoladowa Brownie: piekarnik nagrzać do 170 stopni. Roztopić czekoladę w rondelku razem z masłem, uważając aby nie podgrzać za bardzo masy, ostudzić. Jajka ubić na puszystą pianę razem z cukrem (około 10 minut), następnie wymieszać z ostudzoną masą czekoladową. Na koniec delikatnie połączyć z przesianą mąką. Masę wylać do przygotowanej blaszki i piec przez 25 minut.

Masa karmelowa z mascarpone i orzeszkami ziemnymi: masło roztopić w rondelku z grubym dnem, wsypać cukier. Podgrzewać na małym ogniu, cały czas mieszając drewnianą łyżką (około 15 minut). Uważać, aby nie przypalić masy. Gdy cukier zbrązowieje wlać 1/2 szklanki wody. Gotować przez chwilkę, aż zbrylony karmel ponownie będzie gładką, brązową masą. Trochę przestudzić i do jeszcze ciepłego wsypać mleko w proszku, zmiksować na gładką masę. Połowę (100 g) uprażonych orzeszków ziemnych drobno posiekać lub grubo zmielić w młynku do kawy. Dodać do ostudzonej masy karmelowej i wymieszać z serem mascarpone.
Polewa karmelowa: karmel z masła i cukru przygotować jak powyżej: masło roztopić w rondelku z grubym dnem, wsypać cukier. Podgrzewać na małym ogniu, cały czas mieszając (około 15 minut). Gdy cukier zbrązowieje, wlać śmietankę kremówkę. Gotować przez chwilkę aż masa nieco zgęstnieje i będzie gładka. Do trochę przestudzonej masy dodać Glukozę, wymieszać i całkowicie ostudzić (glukoza zagęści karmel i nie trzeba będzie go już dłużej gotować).

WYKOŃCZENIE: Ostudzone Brownie przekroić w poprzek na 2 blaty. Delikatnie odłożyć górny blat, a na dolnym rozsmarować połowę masy karmelowej. Przykryć odłożonym blatem i rozsmarować drugą połowę masy karmelowej. Wyłożyć drugą połowę (100 g) orzeszków ziemnych i polać polewą karmelową. Wstawić do lodówki. Przed podaniem ciasto wyjąć z lodówki, aby nabrało temperatury otoczenia. Kroić na małe kawałki.

Czekoladowe ciastko "Brownie"


Znane na cały świat amerykańskie ciastka, bardzo czekoladowe. Proste w przygotowaniu. Jedno z najczęściej robionych domowych ciastek. Nazwa pochodzi od ich brązowego koloru. Składniki:
300 g ciemnej, gorzkiej czekolady (70%)
225 g masła
3 całe jajka
1/2 łyżeczki aromatu waniliowego
275 g miałkiego cukru (do wypieków)
135 g mąki
1/4 łyżeczki soli Wykonanie:
Piekarnik nagrzewam do 160 stopni. Formę o wymiarach 20 x 30 cm smaruję tłuszczem i wykładam papierem do pieczenia.
1/3 ilości czekolady (1 tabliczkę 100 g) ścieram na tarce o grubych oczkach i odstawiam do lodówki.
Resztę czekolady łamię na kostki i rozpuszczam w rondelku razem z posiekanym na kawałki masłem, na małym ogniu. Staram się nie podgrzewać zbytnio masy, tylko rozpuścić i odstawić z ognia.
Jajka ubijam na puszysto z wanilią i cukrem.
Dodaję masę czekoladową i razem przez chwilkę miksuję na wolnych obrotach.
Dodaję przesianą mąkę, sól i delikatnie i dokładnie mieszam na jednolitą masę (można mikserem na małych obrotach).
Przekładam do przygotowanej formy.
Posypuję startą czekoladą z lodówki.
Piekę przez 20 minut. Wyjmuję z piekarnika i odstawiam do całkowitego wystudzenia.

Babeczki z owocami


Składniki, 12 sztuk: Ciasto: • 125 g miękkiego masła • 3/4 szklanki cukru • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii • 2 jajka • 1 i 1/4 szklanki mąki • 1 łyżeczka proszku do pieczenia • 1/2 szklanki mleka


Owoce: • 24 czereśniowiśni, bez pestek (wiśni, czereśni, malin lub jeżyn, małych kawałków truskawek), po 2 do jednej babeczki • 60 jagód (po 5 do jednej babeczki) lub borówek Biała "pierzynka": • 250 ml śmietanki kremówki 30%, bardzo zimnej • 80 g gotowych małych bez (bezików) • około 100 g owoców: po połowie jagód i czereśniowiśni (lub wiśni, czereśni, malin, małych kawałków truskawek) oraz: 12 sztuk papierowych papilotek (klasyczne, o pojemności 1/2 szklanki)


Przygotowanie:
Piekarnik nagrzać do 160 stopni. Utrzeć miękkie masło z cukrem i wanilią na białą i puszystą masę (miksować przez 15 minut). Dodawać po jednym jajku, jednocześnie dobrze je miksując. Wymieszać na jednolitą masę z przesianą mąką i proszkiem do pieczenia (można mikserem na małych obrotach), dodając ją łyżkami na przemian z wlewanym mlekiem.
Ciasto nałożyć do papierowych papilotek umieszczonych w blaszce z wgłębieniami. Ciasto będzie zajmować ponad połowę objętości papilotki.
Do każdej babeczki wcisnąć w środek po dwie czereśniowiśnie (wiśnie, czereśnie, maliny, jeżyny lub małe kawałki truskawek) oraz po 5 jagódek (lub borówek).
Piec przez 20 minut w 160 stopniach i kolejne 10 minut w 170 stopniach, lub do czasu aż wierzch babeczki się zrumieni, a środek będzie upieczony (sprawdzić patyczkiem lub wykałaczką, czy ciasto się nie przykleja).
W międzyczasie przygotować białą "pierzynkę": ubić zimną śmietankę kremową na sztywną pianę, wymieszać z pokruszonymi bezami i owocami. Babeczki ostudzić i udekorować pianą

Ryż zapiekany z wanilią w mleku kokosowym


Składniki, 4 porcje: • 1 laska wanilii • 100 g (1/2 szklanki) ryżu Arborio (jak do risotto) • 1/2 litra mleka kokosowego • 1/2 litra mleka krowiego lub wody • 5 łyżek cukru • 2 łyżki masła Do podania: maliny lub inne dojrzale owoce, ewentualnie jogurt, śmietanka... Potrzebne będą: naczynie do zapiekania w piekarniku o pojemności 2 litrów (lub nieco mniejsze) i kawałek folii aluminiowej


Przygotowanie:
Piekarnik nagrzać do 160 stopni. Laskę wanilii przepołowić wzdłuż (ale nie do samego końca) i łyżeczką wyskrobać ziarenka.
Do naczynia żaroodpornego wsypać ryż, włożyć ziarenka i laskę wanilii. Zalać mlekiem kokosowym zmieszanym z wodą lub mlekiem krowim, posypać 4 łyżkami cukru, przykryć kawałkiem folii aluminiowej i wstawić do nagrzanego piekarnika.
Piec przez 1 godzinę, następnie zdjąć folię, ryż zamieszać i piec przez kolejne 30 minut. Posypać wiórkami masła i posypać pozostałą 1 łyżką cukru. Piec dalej przez 10 minut.
Podawać na ciepło z owocami, ewentualnie z dodatkiem śmietanki lub jogurtu. Deser można podawać też na zimno, lekko zmrożony, w pucharkach, jak lody.

Sernik kawowy


Składniki: Spód: • 150 g herbatników Digestive • 80 g masła • 50 g ciemnej, gorzkiej czekolady 70% Masa serowa: • 500 g śmietankowego sera twarogowego • 500 g sera mascarpone • 200 g drobnego cukru • 4 łyżki kakao • 4 łyżki likieru kawowego, np. Kahlua • 4 - 5 płaskich łyżeczek kawy rozpuszczalnej w proszku • 100 g ciemnej czekolady 70%, roztopionej • 3 jajka • 200 g słodkiej śmietany 18% Dekoracja: • około 1/3 szklanki mleka • 250 ml śmietanki kremowej 30%, bardzo zimnej • 4 łyżki drobnego cukru • ziarenka kawy z czekolady


Przygotowanie:
Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Herbatniki drobno pokruszyć. Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej razem z masłem, wymieszać z herbatnikami. Formę z odpinaną obręczą o średnicy 25 cm wysmarować tłuszczem i wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód tortownicy wyłożyć masę z herbatników i wstawić do nagrzanego piekarnika na 10 minut, ostudzić.
Podnieść temperaturę w piekarniku do 240 stopni. Likier kawowy podgrzać i w gorącym rozpuścić kawę, ostudzić. Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej.
Ser śmietankowy i mascarpone zmiksować z cukrem na gładką masę. Dodać kakao, ekstrakt z wanilii, kawę rozpuszczoną w likierze, jajka, gęstą śmietanę 18% oraz połowę roztopionej czekolady. Zmiksować na jednolitą masę, tylko do czasu połączenia się dodawanych składników.
Drugą połowę roztopionej czekolady wymieszać z mlekiem, w takiej ilości aby otrzymać gęstą polewę, odstawić do czasu dekorowania sernika.
Masę wylać na podpieczony spód i piec przez 10 minut w 240 stopniach, następnie obniżyć temperaturę do 110 stopni i piec sernik jeszcze przez 1/2 godziny (sernik będzie ścięty tylko po bokach). Studzić przez około 1 - 2 godziny w lekko uchylonym piekarniku. Wyjąć z piekarnika i całkowicie ostudzić. Wstawić na całą noc do lodówki do stężenia.
Ubić śmietankę kremówkę na gęstą pianę, dodać cukier i ubić na sztywno. Wyłożyć na wierzch sernika (np. szprycą), polać polewą czekoladową i udekorować czekoladowymi ziarenkami kawy.

Stefanka


Ciasto miodowe, przekładane masą z kaszy manny. Ciasto, które trzeba robić z wyprzedzeniem, bowiem najlepsze jest w drugim - trzecim dniu po upieczeniu. W kolejnych dniach też świetnie smakuje. Idealne na święta. Ciasto przechowywać w pojemniku na ciasta lub zawinięte w papier do pieczenia. Po 2 dniach trzymać w lodówce.
Składniki: Ciasto miodowe: • 2 jajka • 125 g masła • 1 szklanka cukru pudru • 150 g sztucznego lub naturalnego miodu • 4 szklanki mąki pszennej • 1 łyżeczka sody • 1 torebka cukru waniliowegoMasa: • 1/2 litra mleka • 4 łyżki kaszy mannej • 1 torebka cukru waniliowego • 3 łyżki cukru pudru • 200 g masła • 1 łyżeczka ekstraktu lub aromatu migdałowego Nasączenie: 250 ml gorzkiej herbaty z cytryną Polewa czekoladowa:* • 150 g ciemnej (lub mlecznej) czekolady• 50 g miękkiego masła Do posypania (niekoniecznie): wiórki kokosowe lub płatki migdałowe Przygotowanie:
Ciasto miodowe: Przygotować średnią formę o wymiarach około 20 x 30 cm. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Zagnieść ciasto z podanych składników. Podzielić je na 3 części, każdą część rozwałkować na placek o wymiarach formy, najlepiej bezpośrednio na papierze do pieczenia. Placki wkładać kolejno do formy i piec w nagrzanym piekarniku. Każdy placek piec przez 15 minut.
Masa: Ugotować kaszę na mleku, dodać cukier waniliowy i cukier puder. Wymieszać i ostudzić. Utrzeć masło i dodawać po łyżce ostudzoną kaszę, na koniec dodać ekstrakt migdałowy. Wykończenie ciasta:
Polewa czekoladowa: Czekoladę roztopić i wymieszać z masłem pokrojonym w kosteczkę.
Na papierze do pieczenia ułożonym na tacy lub paterze położyć pierwszy placek ciasta, nasączyć go 1/3 gorzkiej herbaty z cytryną, rozsmarować 1/2 masy. Położyć drugi placek, skropić go 1/3 nasączenia i rozsmarować drugą połowę masy. Położyć trzeci placek, nasączyć, polać polewą czekoladową i posypać (niekoniecznie) wiórkami kokosowymi lub płatkami migdałów. * Polewę można też przygotować z następujących składników: 6 łyżek mleka, 50 g masła, 3 łyżki kakao, 3 łyżki cukru pudru. Wszystkie składniki umieścić w rondelku, wymieszać i doprowadzić do zagotowania na małym ogniu. Gdy polewa jest za bardzo gęsta, można dodać troszkę mleka.

Sernik nowojorski


Składniki: • 300 g herbatników (np. maślanych petit beurre) • 180 g masła, roztopionego • 1,25 kg sera (twarogu) śmietankowego gładkiego, zmielonego na serniki np. firmy President • 6 jajek • 5 żółtek • 260 g drobnego cukru • 3 łyżeczki ekstraktu z wanilii • sok z 1/2 cytryny Krem z kwaśnej śmietany: • 500 ml kwaśnej gęstej śmietany 22 % lub 18% • 50 g cukru pudru do posypania: 4 łyżki kakao ekologicznego + 2 łyżeczki cynamonu w proszku Przygotowanie:
Formę z odpinaną obręczą o średnicy 25 - 26 cm, uszczelnić aluminiową folią: rozpiąć obręcz, na dnie rozłożyć „na krzyż” dwa kawałki folii aluminiowej, tak aby wystawały poza tortownicę. Zapiąć klamrę na tortownicy, wypuszczając folię na zewnątrz.
Herbatniki dokładnie pokruszyć na piasek (najlepiej młynkiem do kawy, ewentualnie rozdrabniaczem miksera lub tłuczkiem). Wymieszać z roztopionym masłem. Masą wyłożyć dno przygotowanej tortownicy. Wstawić do lodówki.
Na dolną półkę piekarnika włożyć blachę do pieczenia i napełnić ją do połowy gorącą wodą. Metalową kratkę pod sernik ustawić w środku piekarnika. Piekarnik nagrzać do 180 stopni.
Do misy miksera włożyć ser, wbić całe jajka, dodać żółtka, cukier, wanilię i sok z cytryny. Zmiksować na gładką masę (około 2 minuty miksowania). Wylać na przygotowany spód z herbatników. Wstawić do piekarnika i piec przez 60 minut plus kolejne 10 minut. Studzić przez 10 minut w piekarniku, następnie uchylić drzwiczki i studzić kolejne 10 minut. Stopniowo otwierając piekarnik, całkowicie wystudzić sernik.
Piekarnik nastawić ponownie na 180 stopni. Do misy miksera włożyć śmietanę, dodać cukier puder i ubić mikserem na gładki krem (około 3 minuty miksowania). Śmietanę wyłożyć na sernik i wstawić do piekarnika na 10 minut. Wyjąć i całkowicie ostudzić. Włożyć do lodówki bez przykrycia na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Posypać kakao wymieszanym z cynamonem. Sernik najlepszy jest schłodzony.

Tort Marcepanowy


Składniki:
Biszkopt: • 1 szklanka mąki pszennej • 2 łyżki mąki ziemniaczanej • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia • 8 jajek, oddzielnie żółtka i białka, ocieplone do temperatury pokojowej • 1 szklanka cukru Poncz: • sok z 1 cytryny • sok z 2 pomarańczy • 50 ml rumu • 2 łyżki cukru Do przełożenia i dekoracji: • 250 g cukru pudru • 200 g gotowej masy marcepanowej • 100 ml rumu • 200 g konfitury morelowej* • 3 łyżki dżemu pomarańczowego • 2 łyżki kakao • 50 g płatków migdałowych, zrumienionych na suchej patelni Tortownica o średnicy 28 cm Szpryca do zdobienia tortów (rękaw cukierniczy lub foliowy woreczek z wyciętą dziurką w rogu). Przygotowanie:
Biszkopt najlepiej przygotować dzień wcześniej. Tortownicę wysmarować masłem. Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Mąkę pszenną i ziemniaczaną przesiać razem z proszkiem do pieczenia. Białka ubić na bardzo sztywną pianę, stopniowo dodawać cukier i miksować jeszcze przez 2 minuty. Stopniowo dodawać żółtka, cały czas miksując na dużych obrotach miksera. Zmniejszyć do minimum obroty miksera i dodać przesiane mąki wraz z proszkiem do pieczenia. Przełożyć masę do tortownicy i wstawić do nagrzanego piekarnika, piec przez 40 - 45 minut.
Po dokładnym wystudzeniu lub najlepiej następnego dnia, przekroić biszkopt na 3 blaty. Górny krążek biszkoptu ułożyć na tortownicy wierzchem na spód. Wymieszać składniki ponczu. Nasączyć blat biszkoptu znajdujący się na tortownicy 1/3 jego ilością ponczu.
Wysypać cukier puder na blat kuchenny, wyłożyć marcepan i cienko go rozwałkować. Marcepan powinien wchłonąć około 100 g cukru pudru, czyli mniej niż połowę. Z rozwałkowanego marcepanu wyciąć krążek o średnicy biszkoptu, odłożyć na bok. Pozostały marcepan wymieszać z połową ilości rumu, czyli z 50 ml, rozsmarować go na dolnym krążku biszkoptu. Następnie położyć drugi blat biszkoptu i nasączyć go 1/3 ilością ponczu. Rozsmarować dżemem pomarańczowy i ułożyć trzeci, ostatni krążek biszkoptu. Nasączyć go pozostałym ponczem.
Pozostały na blacie cukier puder i resztę rumu (50 ml) wymieszać, tworząc lukier. Odłożyć 3 - 4 łyżki lukru i wymieszać go z kakao. Wierzch tortu posmarować konfiturą morelową, pozostawiając 2 łyżki na posmarowanie boków tortu. Na warstwę konfitury położyć krążek z marcepanu i rozsmarować biały lukier. Posmarować boki tortu pozostałymi 2 łyżkami konfitury i obłożyć je zrumienionymi płatkami migdałowymi.
Szprycę napełnić ciemnym lukrem z kakao i narysować na torcie spiralę. Spiralę rozciągać ostrym końcem noża od środka ku brzegom tortu, zaznaczając porcje. Pozostawić do zastygnięcia lukru. Przechowywać w lodówce.

Tort z musem czekoladowym


Składniki:Niezawodny biszkopt kakaowy:• 4 jajka, w temperaturze pokojowej, oddzielnie żółtka i białka• 200 g cukru pudru• 70 g mąki pszennej• 70 g mąki ziemniaczanej• 2 pełne łyżki kakaoBłyskawiczny mus czekoladowy:• 250 g sera mascarpone• 100 g ciemnej czekolady (minimum 64% kakao)• 350 ml śmietany do deserów 36% lub śmietanki kremowej 30%, zimnej• 1/2 szklanki cukru pudruNasączenie: 3 łyżeczki ekstraktu z wanilii i 6 łyżeczek zaparzonej mocnej herbaty z cytrynąPrzełożenie: około 700 g truskawek, z tego odłożyć szklankę truskawek i zmiksować z 4 łyżkami cukru pudru na mus (zamiast musu możan użyć zmiksowanej konfitury truskawkowej - około 6 łyżek)Boki: 6 pokruszonych ciastek owsianych z czekoladą (użyłam San)Mała tortownica z odpinaną obręczą o średnicy 21 cmPrzygotowanie:
Biszkopt kakaowy: Piekarnik nagrzać do 180 stopni. Na dno tortownicy o średnicy 21 cm położyć papier do pieczenia, zapiąć obręcz pozostawiając papier na zewnątrz. Dno i boki posmarować masłem i oprószyć bułką tartą.
Żółtka ucierać z połową cukru pudru przez około 7 minut, aż powstanie puszysta i gęsta masa. W drugiej misce ubijać białka z resztą cukru pudru przez około 7 minut, aż powstanie lśniąca piana (ale niekoniecznie idealnie sztywna). Mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i kakao przesiać razem do oddzielnej miski i dokładnie wymieszać.
Połączyć żółtka z białkami za pomocą szpatułki, wykonując kilka lub kilkanaście delikatnych ruchów. Następnie do masy przesiać 1/3 mieszaniny mąki z kakao i bardzo delikatnie połączyć szpatułką, nie niszcząc ubitej piany. Wsypać kolejną 1/3 mieszanki i znów delikatnie połączyć, to samo zrobić z pozostałą mąką. Całą masę wyłożyć do przygotowanej formy, wyrównać wierzch. Piec przez 35 minut.
Mus czekoladowy: Czekoladę połamać na kosteczki, roztopić w kąpieli wodnej i jeszcze ciepłą (nie gorącą!) połączyć za pomocą łyżki z serem mascarpone. Zimną śmietankę do deserów ubić na bardzo sztywną pianę razem z cukrem pudrem, wmieszać ją delikatnymi ruchami szpatułki do masy czekoladowej. Wstawić do lodówki do czasu przełożenia.
Upieczony biszkopt wyjąć z piekarnika, ustawić na kratce. Po całkowitym wystudzeniu przekroić go na 3 poziome blaty. Każdy skropić mieszanką 1 łyżeczki ekstraktu z wanilii i 2 łyżeczkami herbaty. Pierwszy dolny krążek położyć na paterze i ułożyć na nim plasterki truskawek, skropić połową musu ze zmiksowanych truskawek a na wierzchu rozsmarować 1/3 musu czekoladowego. Przykryć drugim krążkiem, ułożyć kolejną warstwę truskawek, polać musem z truskawek i rozsmarować 1/3 musu czekoladowego. Położyć ostatni krążek, a pozostałym musem czekoladowym posmarować wierzch tortu, pozostawiając około 3 łyżek na boki.
Posmarowane musem boki tortu obłożyć pokruszonymi ciasteczkami. Wierzch udekorować truskawkami. Wstawić do lodówki, najlepiej na całą noc. Tort można zrobić dzień przed podaniem i trzymać w lodówce, aby masa zastygła, biszkopty nabrały nieco wilgoci i wszystkie smaki się połączyły.